V krásném jarním květnovém týdnu si mohly děti 0. - 2. tříd vyzkoušet na vlastní kůži, jaké je stát se na chvíli včelkou. Do školy za námi zavítala včelařka paní Iva Drápelová, která děti provedla programem Jak vzniká med. Děti se dozvěděly, jak se pozná trubec,...
EKG vyšetření dětí
Naše škola se v květnu ve spolupráci s FN Brno zapojila do projektu týkajícího se EKG vyšetření dětí. Hlavním cílem celého projektu je zjistit, v jakém věku dochází k přirozenému nástupu rozdílů v srdeční činnosti u dívek a chlapců.
Vyšetření dětí může již v tomto v raném věku odhalit některé z možných poruch srdeční činnosti a zjistit vliv prodělané infekce COVID 19 na jejich autonomní systém. Celý projekt na škole probíhá pod vedením MUDr. Ireny Andršové, lékařky interní kardiologické kliniky FN Brno a odborné asistentky na LF Masarykovy Univerzity a lékařky MUDr. Báry Nekudové, to celé ve spolupráci s prof. Markem Malikem z prestižního zahraničního lékařského pracoviště Imperial College v Londýně.
Měření dětí probíhá v prostorách tělocvičny a trvá přibližně 120 minut. Po celou dobu vyšetření je nepřetržitě zaznamenáváno EKG prostřednictvím 10 nalepovacích elektrod na hrudníku. Záznam se provádí v klidu a poté při jednoduchých pohybových testech (leh, sed, stoj).
Účast dětí na projektu je zcela dobrovolná a rodičům je nabídnuta zdarma. V případě zjištění patologických hodnot během EKG záznamu budou rodiče osobně informováni a bude jim ze strany lékařů navrhnut další postup. V případě zájmu mohou rodiče u svých dětí nechat vyšetřit také hladinu protilátek proti infekci COVID 19. Závěrem výzkumu si rodiče mohou pořízený EKG záznam dítěte spolu s výsledky laboratorního vyšetření nechat zaslat na svůj email.
A jak to celé u nás v tělocvičně probíhá, můžete vidět na následujících fotkách:) Pojďme tiše společně nakouknout do tělocvičny…
Mgr. Lenka Vovsová




