V pondělí 26. září se na základě prohlášení Rady Evropy každoročně slaví Evropský den jazyků, který má za cíl propagovat jazykovou rozmanitost a studium jazyků. Oslavy nechyběly ani na Mutěnce.

Žáci se na úvod dozvěděli, že po světě máme přes 7000 různých jazyků. Tipovali jsme, které z nich jsou nejrozšířenější. Dále nás čekali aktivity jako „Uhádni jazyk“, a to pouze na základě nahrávky. Na internetu jsme si pak vyhledávali základní slova v různých jazycích. Vysvětlili jsme si význam slavného výroku připisovaný T. G. Masarykovi „kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem“. V průběhu nám došlo, že máme i jazyky programovací nebo Morseovu abecedu, stále se jedná o dorozumívací prostředek.

Vyvrcholením bylo vytvoření společného plakátu. Na tento plakát měl každý žák příležitost zapsat zdvořilostní frázi v něm vybraném jazyce. Posuďte sami, jak se nám to povedlo.

Mgr. Iveta Smejkalová