Již několik let, vždy v polovině října, mají žáci druhého stupně Základní školy Mutěnická příležitost si nejen zdokonalit svoji angličtinu, ale také cestovat po anglicky mluvících zemích.

Cestovatel, pan Karel Kocůrek, přednášel tentokrát v anglickém jazyce žákům o Kanadě a Aljašce.

Poznali, že Kanada nabízí fantastické přírodní scenérie, příjemná velkoměsta i divoká zvířata.

Cesta po Kanadě začala v Torontu. Nejnavštěvovanější místo města je vyhlídková věž CN Tower.  Největší atrakcí je skleněná podlaha. Hodně oblíbené místo k focení. Statisíce selfíček! Můžete si lehnout na sklo a nechat se vyfotit spolu s tím, co se děje 342 metrů pod vámi. Impozantní! Každopádně auta vypadají z této výšky jako brouci a lidé jako mravenci. Nejvíce se žákům líbila návštěva Hokejové Haly Slávy, kde visely dresy některých našich hokejistů, kteří hráli za hokejový klub Toronto Maple Leafs.

Další zastávkou na cestě byly Niagarské vodopády, které prý jsou mnohem hezčí z kanadské strany, než z USA. Velkolepou expozici bot mohli žáci vidět při návštěvě Bata Shoe Museum  – v  Baťově muzeu, je zde sbírka 13 tisíc párů bot.

Co se týče počasí, tak teplota vzduchu v Torontu je v zimě krutá – až mínus 20 stupňů.

Další velkoměsto Vancouver-místo, kde se v roce 2010 konaly Zimní Olympijské hry. Pan Kocůrek seznámil žáky také s historií indiánských kmenů, které žily na území Kanady. Další zastávkou byl národní park Jasper uprostřed Skalistých hor. Dechberoucí podívaná, křišťálově čistá voda, ale také divoká zvířata. Snad každému z nás se vybaví v souvislosti s Kanadou javorový sirup. Tradiční pochutina, kterou si Kanaďané dávají nejen na lívance, ale i na dezerty, poháry a wafle. Získává se z javorových stromů.

Poslední zastávkou na naší cestě byla Aljaška.

Aljaška je země mnoha tváří – drsná kráska, krajina ledu, půlnočního slunce i magické polární záře. Rozlohou je zhruba 22x větší než Česká republika, ale nežije tu ani milion stálých obyvatel.  Návštěvou Aljašky prý pochopíme pravý význam slova divočina. Místní obyvatelé jsou navíc jedni z nejmilejších a nejochotnějších lidí, které můžeme potkat. Žáci viděli medvědy černé i grizzly, spoustu sobů, losů a jiných severských kopytníků, hravé čipmanky a dalších hlodavce, dravé ptáky, lišky a vlky.

Multimediální pořad se všem velice líbil a žáci se těší na příští setkání a zajímavé povídání o anglicky mluvící zemi.

PhDr. Ivana Bieliková