Dne 26. května se žáci naší školy vydali na poznávací výlet do rakouské metropole. První naší zastávkou ve Vídni byl nádherný zámek Schönbrunn, letní sídlo Habsburků, s krásnými zahradami. Nejdříve jsme se trochu ztráceli v zámeckém labyrintu, ale nakonec jsme našli...
Pilné včelky ve škole
V krásném jarním květnovém týdnu si mohly děti 0. – 2. tříd vyzkoušet na vlastní kůži, jaké je stát se na chvíli včelkou. Do školy za námi zavítala včelařka paní Iva Drápelová, která děti provedla programem Jak vzniká med. Děti se dozvěděly, jak se pozná trubec, dělnice i včelí královna a co je jejich úkolem v úlu. Nosily nektar z květů do buněk a zvládly je i zavíčkovat, aby se vzniklý med neodpařil.
Děti byly opravdu pilné jako včeličky, a tak na ně čekala sladká odměna – ochutnávka medu. Na památku si vyrobily voňavou svíčku ze včelího vosku.
Další den bylo opět hezky, a proto mohla paní Drápelová přivézt do školy živé včelstvo v opravdovém proskleném úlu. Každý tak spatřil samotnou královnu, dělnice i trubce na vlastní oči, a to zcela bezpečně. Dokonce jsme viděli, jak královna klade vajíčko nebo jak se z něho líhne nová včela.
Med je vyroben a chutná výborně. Tak zase příště, milé včelky!
Mgr. Blanka Machková









