V termínu 20. 5. – 25. 5. 2019 se uskutečnil poznávací zájezd vybraných žáků druhého stupně naší základní školy do Švýcarska. Odjíždělo se ve večerních hodinách. Ráno po probuzení si žáci mohli prohlédnout největší vodopády v Ev ropě – Rýnské vodopády. Poté si prošli interaktivní vědecké centrum Technorama ve Winterhuru.

Po dni plném zážitků jsme se ubytovali vysoko v horách v chatě s výhledem na zasněžené vrcholky Alp. Každé ráno nás autobus převezl serpentýnami s krásnými výhledy na hory, Ženevské jezero a místní vinice do míst jako jsou Lausanne, Montreux nebo vodní hrad Chillon. Další dny jsme navštívili krásné historické město Ženevu, kde měli žáci dvouhodinový rozchod, během kterého využili znalosti z hodin němčiny, francouzštiny a angličtiny. Nejen pro technické nadšence jsme připravili návštěvu Cernu, kde si na interaktivní prohlídce zkusili práci na urychlovači částic a měli i přednášku s filmem s českými titulky. Všichni si pak přišli na své v sýrárně Gruyère a čokoládovně Cailler. Zde jsme měli možnost ochutnat různé druhy čokolád a pochopit, jak funguje výrobní proces čokolády. Zajímavou formou nám byl představen historický příběh putování kakaových bobů z pralesa až po dnešní konzum čokolády ve všech možných formách. Žáci si nakoupili za rozumné ceny sýry i čokolády domů, aby mohli potěšit své blízké, kteří na ně čekali na Pálavském náměstí s otevřenou náručí. Žáci i my učitelé si ze zájezdu odnášíme krásné zážitky a spousty fotek z prosluněného, krásného, ale i drsného Švýcarska.

Mgr. Ivana Závodníková