V pondělí 25. dubna všichni prvňáčci naší školy vyrazili do Hvězdárny a planetária v Brně. Nejprve jsme se v digitáriu seznámili s denní i noční oblohou a zjistili, co vše se na ní ukrývá. Děti tak viděly, jak vypadají jednotlivá souhvězdí, hvězdy, hvězdokupy, galaxie či planety. Následně nás čekal pohádkový pořad Vzhůru nohama, aneb Povídání o holčičce, která chodila hlavou dolů. Skutečně, stalo se tak po jedné jarní bouřce a od té doby hrdinka příběhu chodí vzhůru nohama a má tak velmi zvláštní pohled na celý svět. Jak jsme se sami přesvědčili, na tomto úhlu pohledu opravdu záleží. Během putování tímto poněkud zvláštním světem se děti seznámily se zvířaty žijícími v moři i na obloze, zjistily, jak Měsíc mění svou podobu a také proč je obloha tak temná. Další hrdinové příběhu se nakonec spolu s holčičkou, která chodí hlavou dolů, v záři pouličního osvětlení zavázali k boji se světelným znečištěním. Celé promítání bylo velice přínosné a zábavné.

Po ukončení programu se žáci nasvačili a prohlédli si vnitřní i venkovní prostory hvězdárny spojené s vesmírným hřištěm, na kterém si užili spoustu zábavy. Tato návštěva se všem moc líbila a těšíme se na další.

Kristina Blažková