Již poněkolikáté se žáci osmých a devátých tříd ZŠ Mutěnická mohli zúčastnit prohlídky koncentračního tábora Auschwitz – Bikenau v polské Osvětimi. Letos jsme si tuto exkurzi prodloužili na dva dny a navštívili i královské město Krakov. O svých zážitcích vás budou informovat dvě účastnice exkurze Klára Růžičková a Eliška Saláková z 9. A.

V 07:30 dojel na parkoviště Pálavského náměstí autobus a po chvíli čekání na průvodce CK Školní zájezdy jsme vyrazili směr Polsko. S jednou přestávkou jsme dojeli kolem půl druhé do Krakova k našemu hostelu Good bye, Lenin, kde jsme se ubytovali a hned vyrazili na prohlídku historické části města. Počasí nám sice moc nepřálo, ale my se nenechali odradit.

Prohlédli jsme si hrad Wawel, nábřeží Visly a hlavní náměstí a nakonec jsme zamířili na nákupy do obchodního centra. Večer jsme se ještě připravili na druhý den a vyčerpáni padli do postelí.

Ráno po snídani na nás čekal autobus a my vyrazili k dalšímu cíli naší cesty – do Osvětimi. Většinu nadchla už ze začátku brána se známým nápisem Arbeit macht frei a úvodní slova naší průvodkyně. Prošli jsme táborem, viděli na vlastní oči zajímavé a dojemné věci, obrázky a dokumenty. Dozvěděli jsme se, jak probíhala cílená likvidace Židů, ale i Poláků, Romů a ostatních, které nacisté cíleně likvidovali. Paní průvodkyně nám řekla i pár děsivých historek.

Následně jsme se přesunuli do druhé části tábora – Birkenau (Březinky). Tam jsme měli možnost vidět pomník věnovaný všem obětem, zříceniny plynových komor, krematorií a také část tábora, kde přežívaly ženy.

Po skočení této neuvěřitelné prohlídky jsme šli zamyšleně zpátky k autobusu a jeli zpět do Brna. Naše poděkování patří paní průvodkyni a učitelům, díky kterým jsme měli možnost poznat více historii a vžít se do doby holokaustu. Jednou si na tento zážitek vzpomene…

 

žákyně IX. A