No backpack day neboli Den bez aktovek (školních batohů) je akce, do které se v současnosti zapojuje řada škol po celém světě. V tento den si žáci musí všechny pomůcky do výuky donést v rukách nebo v čemkoliv jiném než v obvyklých batozích, či aktovkách. Cílem je poukázat na problematiku rozvojových zemí, kde si miliony dětí nemohou dovolit školní batoh, a tak si musí veškeré pomůcky do vzdálených škol nosit v rukách.

Náš žákovský parlament se rozhodl do akce také zapojit. No backpack day se uskutečnil ve středu 1. února 2023. Většina žáků v tento den opravdu dorazila s netradičními zavazadly a podpořila tak nejenom původní cíl akce, ale také si tento den užila.

“Fantazii se meze nekladou” – toto rčení se i tentokrát potvrdilo. Žáci si donesli i dovezli školní pomůcky například v dětských kočárcích, nákupních vozících, kufrech, kyblících nebo přepravkách pro zvířata. Nejoriginálnější nápady byly oceněny sladkou odměnou.

Alena Kulendíková